Dobsomy – stały partner rajdowych i ultramaratońskich wyryp

Żadna inna część ekwipunku rajdowego nie stała się tak uniwersalna i powszechna jak właśnie Dobsomy. W czarnych gatkach z odblaskowym paseczkiem gania – nie boję się rzucić takiej liczby – co najmniej 80% startujących w rajdach przygodowych. Jeżeli, jakimś cudem, jeszcze nie mieliście okazji zrobić w nich treningu, czy wystartować – ten tekst jest dla Was. A dla Dobsomiarzy – zebranie faktów, o tym dlaczego te spodnie tak lubimy.

Błoto Beskidu Niskiego - nogawka luźnych spodni zbierała by w takich warunkach sporo błota
Błoto Beskidu Niskiego – nogawka luźnych spodni zbierała by w takich warunkach sporo błota

Jaki jest wyznacznik dobrego sprzętu rajdowego? Że nie myśli się o nim w trakcie zawodów. Zebranie się do tekstu o Dobsomach wcale łatwe nie było, właśnie z tego względu, że są tak dobre i tak użyteczne, że stały się podświadomym, zawsze obecnym elementem odzienia. Służą w każdej porze roku – zimą, jako wierzchnia warstwa, latem jako podstawowa, wiosną i jesienią bo skutecznie izoluje od wiatru i błyskawicznie wysycha – czy to bieg górską granią, czy przeciskanie się przez chaszcze na nocnym treku – Dobsomy R-90 to wielozadaniowe gatki, bez których większość z nas na rajd się nie rusza.

Jesień i Rajd Lenie w Terenie - w zmiennych warunkach szybkoschnące i w miarę nieprzewiewne Dobsomy stanowią bezpieczne rozwiązanie na każdy etap - czy to kajak, czy bieg, czy rower
Jesień i Rajd Lenie w Terenie – w zmiennych warunkach szybkoschnące i w miarę nieprzewiewne Dobsomy stanowią bezpieczne rozwiązanie na każdy etap – czy to kajak, czy bieg, czy rower

Prostota wykonania

Bez charakterystycznego ściągacza pod kolanem i odblasku na goleniach i łydkach dobsomy w zasadzie nie różniłyby się od tradycyjnych spodni biegowych. Ale to właśnie zwężenie kroju od kolan do stóp czyni z nich produkt wyjątkowy, zwłaszcza dla ludzi, którzy lubują się w czesaniu krzaków. Dzięki temu luźny materiał nie haczy o krzewy, trawy czy blokuje drugą nogę. Zwężenie materiału kończy się nogawką będącą elastycznym pasem z zamkiem błyskawicznym – w gorące dni bez problemu z dobsomów można zrobić krótkie spodenki lub zawinąć je pod kolanami. Sama nogawka kończy się tuż nad butami, nachodząc lekko na skarpetki – to rozwiązanie łączy zalety luźnych spodni biegowych z leginsami. Z przodu, tuż pod pasem – zbudowanym ze ściągaczy – znajduje się niewielka kieszonka zapinana na ekspres. Użyteczny detal – w trakcie rajdów czy biegów można tam wpakować papiery po batonikach czy żelach, włożyć klucze czy nawet telefon komórkowy.

Dobsomy i czterdzieści stopni ciepła Rajdu Czterech Żywiołów - ich delikatny materiał pozwala na stosowanie również w takich warunkach
Dobsomy i czterdzieści stopni ciepła Rajdu Czterech Żywiołów – ich delikatny materiał pozwala na stosowanie również w takich warunkach

Materiał

Lekkie, delikatne w dotyku ale odporne na uszkodzenia mechaniczne – materiał Dobosmów wydaję się nietrwały i cieniutki w dotyku, ale w rzeczywistości jest bardzo mocny – to zasługa mikrej powłoki teflonowej – tych gaci nie sposób przetrzeć, przedzierają się dopiero po nakłuciu, ewentualnie rozszarpaniu przez krawędź skały lub psie kły (sprawdzone!). Najgorzej Dobsomy radzą sobie z kolcami jerzyn, ale jakie gacie wytrzymałyby spotkanie z tak ostrymi elementami natury? Marek, swoje pierwsze Dobsomy, w ten sposób ukatrupił po nocnym etapie orientacji na pamiętnym Adventure Trophy 2007, kiedy po tatrzańskim treku weszli w, usłane gęstą zielenią, lasy niedaleko Witowa.

Zima pod znakiem Rajdu 360 Stopni - jako wierzchnia warstwa dobsomy spisują się doskonale
Zima pod znakiem Rajdu 360 Stopni – jako wierzchnia warstwa dobsomy spisują się doskonale

Łyżka dziegciu

Idealny obrazek Dobsomów, według mnie, burzy jeden element. Otóż w mokre dni ściągacz nad kostką – z racji swej grubości – nie schnie tak szybko jak reszta spodni, ba – schnie jak bawełniany kołtun. Staje się ciężki, traci elastyczność i marszczy się, tworząc nieprzyjemną przylepę tuż nad butami. Taką sytuację spotkałem między innymi na Kieracie, gdzie nocne przedzieranie się przez wilgotne pola zniweczyło zalety zwężonego kroju w łydkach. Co rusz musiałem podciągać gatki i poprawiać ekspres. Oczywiście taki problem dotyczy tych najbardziej mokrych momentów – kiedy trafiamy na oberwanie chmury lub przeciskamy się przez błoto lub wysoką trawę o świcie. Niby rzadko, ale rajdowe i orientacyjne imprezy co rusz pakują uczestników w bagno ;).

Start Kieratu - jeszcze sucho, ale zaraz po zejściu z asfaltu trafiało się na bagniste polany
Start Kieratu – jeszcze sucho, ale zaraz po zejściu z asfaltu trafiało się na bagniste polany

Podsumowanie

Za niespełna 115 PLN – bo taka jest średnia cena Dobsomów – nie sposób znaleźć coś równie efektywnego, uniwersalnego i trwałego pod kątem odzienia na rajdy przygodowe czy ultramaratony. Lekkość materiału, przemyślana konstrukcja i wielorakość zastosowań czynią zeń rzecz na każdą porę roku i na każdy rodzaj zawodów.

Scroll to top